SERBEST MUHASEBECİ MALİ MÜŞAVİRLİK OFİSİMİZDE HERBİRİ KENDİ ALANINDA UZMANLAŞMIŞ MÜŞAVİRLERİMİZCE VERGİ, SGK, YENİ TÜRK TİCARET KANUNUNA GÖRE ŞİRKET YENİ KAYIT İŞLEMLERİ, DEĞİŞİKLİK TESCİL İŞLEMLERİ, BİRLEŞME İŞLEMLERİ, TÜR DEĞİŞTİRME İŞLEMLERİ, BÖLÜNME İŞLEMLERİ, ŞİRKET OLAĞAN, OLAĞANÜSTÜ GENEL KURULLARI YAPILIR, MUHASEBE VE DANIŞMANLIK HİZMETİ VERİLİR...

T.C. Kimlik No
ÜCRET HESAP PUSULASI MUTLAKA İMZALATILMALI

            10 kişiden fazla personel çalıştıran işverenler malum olduğu gibi personel ücretlerini banka kanalıyla yapmaktadırlar. Maaş ödemelerini banka kanalıyla yaptıkları için personele vermek ve bir suretini imzalatmaları gereken hesap pusulalarını imzalatmayı ihmal etmektedir. Gerekçe olarakta maaş ödemelerinin banka aracılığı ile ödenmesini, ispat edici belge olarak düşünmektedirler.

            Personele verilmesi ve imzalatılması gereken hesap pusulası; fazla mesai, hafta, bayram, genel tatil ve diğer ek ücretleri ile yapılan sosyal güvenlik, vergi, avans mahsubu, nafaka ve icra kesintilerini gösterir detay listedir. Bu listeyi alan ve imzalayan personel o ayki tüm çalışma ücret karşılıkları ile kesintilerinin doğruluğuna işverenle mutabık olmuş sayılır. Herhangi bir hata olması durumunda işverene itirazda bulunarak düzeltilmesini talep eder. İler ki zamanlarda personelle olabilecek itilaflarında önüne geçmiş olur.

            4857 sayılı iş kanununun 37.maddesinde işverenin personeline vermesi ve imzalatması gereken belgeler arasında sayılmıştır. Bu nedenle personelin maaşlarını bankaya yatırsa dahi hak talebinde bulunacağı fazla mesai ve diğer ek ücretlerin ödenmediği hususunda işverenin ispat hakkı ortadan kalkmış olur. Tüm işverenlerin bu hususlara dikkat etmeleri gerekmektedir.

            Malum olduğu gibi müşterilerimiz kullanıcı adı ve şifreleriyle girerek her ay sonu çalıştırdıkları personellerin hesap pusulalarına ve ücret bordrolarına sitemizden ulaşabilmektedirler. Aksatmadan her ay hesap pusulalarının sitemizden döküm alınarak imza karşılığı personele tesliminin yapılmasını, imzalanan hesap pusulasının ise personel özlük dosyasında saklanmasına özen göstermelemesini rica ederim.

Son Güncelleme Tarihi : Monday, 28-03-2016 16:15

© Bu Site Serbest Muhasebeci Mali Müşavir Murat Çelik İle Telif Haklarına Sahiptir

Web Tasarım: Murat Çelik