SERBEST MUHASEBECİ MALİ MÜŞAVİRLİK OFİSİMİZDE HERBİRİ KENDİ ALANINDA UZMANLAŞMIŞ MÜŞAVİRLERİMİZCE VERGİ, SGK, YENİ TÜRK TİCARET KANUNUNA GÖRE ŞİRKET YENİ KAYIT İŞLEMLERİ, DEĞİŞİKLİK TESCİL İŞLEMLERİ, BİRLEŞME İŞLEMLERİ, TÜR DEĞİŞTİRME İŞLEMLERİ, BÖLÜNME İŞLEMLERİ, ŞİRKET OLAĞAN, OLAĞANÜSTÜ GENEL KURULLARI YAPILIR, MUHASEBE VE DANIŞMANLIK HİZMETİ VERİLİR...

T.C. Kimlik No
ŞİRKET BORÇLARINDAN DOLAYI SORUMLULUK

Herkesin anlayabileceği şekilde söylersem;

Anonim şirket veLimited Şirket ortakları ile temsile yetkili olanları şirket borçlarından dolayı herhangi mesuliyetleri bulunmamaktadır. Buna şirketin bankalara olan borçları da dahildir. Dikkat edilmesi gereken husus taahütlerde veya sözleşmelerde şahsi imzalarının bulunmamasıdır. Yani şirket kaşesi olmayan herhangi bir imzalarının bulunmamasıdır. Bankalara veya satıcılara şirket ortakları veya şirket müdürleri şahsi taahhütte bulunmuşsalar kim şahsi taahhütte bulunmuşsa borçtan müteselsilen sorumludur.

Bunun istisnası Vergi dairesi ve sosyal sigorta müdürlüğüne olan prim borçlarıdır.

Ayrıca tasfiyesi bitmiş olan şirket için ortaklar veya müdürlerden herhangi birinin şahsi bir taahhüdü veya kefaleti yoksa borcu ortaklar yada müdürlerden isteme hakkı yoktur. Tasfiye sürecinde ticaret sicil gazetesinde şirketin tasfiyeye girdiği tescil ve ilan edilir. Bu durumda şirket ünvanı değişerek şirket ünvanının başına "Tasfiye Halinde........... Ltd/AŞ" ibaresi gelir. Ticaret Sicil Memurluğunda şirketin ünvanı değişmiş olur. Daha sonra üç kez ticaret sicil gazetesinde şirket alacaklıları için bir hafta arayla davet ilanı yapılır. Tasfiye memuru atanır ve bir yıl beklenir. Şirketten alacaklı olanlar bu süre içerisinde tasfiye memuruna belgeleriyle birlikte başvurarak kayıtlarını yaptırırlar. Şirket varlıklarını tesfiye memuru nakite çevirerek müraccatta bulunanların ödemelerini yapar. Bu süreçte ortaklar şirkete para koyma yükümlülükleri yoktur. Yalnızca şirket varlıkları ile ödeme yapılır.

ÖNEMLİ NOT: Eğer herhangi bir nedenle tasfiye olmuş veya tasfiyeye girmiş şirket için, şirket alacaklıları ortaklara borcunu ödemesi için tebligat yaparsalar süresi içerisinde itirazda bulunmaları gerekmektedir. Süresi içinde itiraz yapılmazsa borcu kabul etmiş sayılır. 

İyi çalışmalar dilerim...

Son Güncelleme Tarihi : Monday, 28-03-2016 15:12

© Bu Site Serbest Muhasebeci Mali Müşavir Murat Çelik İle Telif Haklarına Sahiptir

Web Tasarım: Murat Çelik