Serbest Muhasebeci Mali Müsavir Murat Çelik, MURAT ÇELIK, Serbest Muhasebeci, Mali Müsavir, SMMM MURAT ÇELIK,

 

 

         
 
 
 
 
     

SERBEST MUHASEBECİ MALİ MÜŞAVİRLİK OFİSİMİZDE HERBİRİ KENDİ ALANINDA UZMANLAŞMIŞ MÜŞAVİRLERİMİZCE VERGİ, SGK, YENİ TÜRK TİCARET KANUNUNA GÖRE ŞİRKET YENİ KAYIT İŞLEMLERİ, DEĞİŞİKLİK TESCİL İŞLEMLERİ, BİRLEŞME İŞLEMLERİ, TÜR DEĞİŞTİRME İŞLEMLERİ, BÖLÜNME İŞLEMLERİ, ŞİRKET OLAĞAN, OLAĞANÜSTÜ GENEL KURULLARI YAPILIR, MUHASEBE VE DANIŞMANLIK HİZMETİ VERİLİR...

Herşeyi İthal Ediyoruz

 

İthal edilen ürün yelpazesi, Türkiye'nin imalat sanayiindeki yatırımların yetersizliğini gözler önüne serdi. Yılın ilk 9 ayında 16,9 milyar dolarlık düşük teknoloji, 34 milyar dolarlık da düşük orta teknoloji ürünü ithal edildi. Dışarıdan alınan ürünler arasında dikiş, nakış, örgü şişleri, iğneler ve çuvaldız da bulunuyor.

Yerli otomobil, yerli uçak gibi birçok vitrin ürününün yerlisini üreteceği iddiasında bulunan Türkiye, bu yılın ocak-eylül döneminde 125,2 milyar dolarlık ithalat gerçekleştirdi. Bu rakam geçen yılın aynı döneminde 139,1 milyar dolar seviyelerindeydi. İthalatta yaşanan bu düşüşün temel sebebi ise ciddi gerileme gösteren ham petrol fiyatları oldu. İthalat rakamlarının alt başlıklarına bakıldığında ilginç detaylar ortaya çıkıyor. Türkiye bu yılın ilk 9 aylık döneminde 16,9 milyar dolarlık düşük teknoloji ürünleri ithal etti. İthal edilen düşük orta teknolojili ürünlerin tutarı ise aynı dönemde 34 milyar doları buldu. Temel ihtiyaçlardan iğnenin bile ithal edildiği görülüyor.

YÜKSEK TEKNOLOJİ ÜRÜNÜ İHRACATI YÜZDE 3,4
Türkiye'nin üretimde katma değeri yüksek ürünlere ağırlık vermesi gerektiğine yönelik her kesimden gelen taleplere rağmen bu yılın ocak-eylül döneminde ihraç ettiği ürünlerin sadece yüzde 3,4'ü yüksek teknolojili ürünler kategorisine girebildi. Ülkenin dış ticaret fazlası verebilmesi için ihracat ve ihraç edilen ürünlerin katma değeri kadar, ithalat ve ithal edilen ürünlerin kalitesi de önemli. Türkiye, bu yılın ilk 9 ayında 125,2 milyar dolarlık ithalat yaptı. Bu rakamın detaylarında ise 19,4 milyar dolarlık ileri teknolojili ürünlerin, 55 milyar dolarlık orta yüksek teknolojili ürünlerin, 34 milyar dolarlık orta düşük teknolojili ürünlerin, 17 milyar dolarlık düşük teknolojili ürünlerin ithal edildiği görülüyor.

DÜŞÜK TEKNOLOJİ MAMÜLÜ BİLE ALINIYOR
Genel anlamda klasik üretim tarzını benimseyen Türkiye'nin, düşük teknolojili ürünlerin ithalatı için bu denli yüksek tutarlar ödemesi, kafalarda soru oluşturdu. Detaylarda ise şaşırtıcı noktalar yer aldı. Örneğin Türkiye, bu yılın ilk dokuz ayında demir-çelik dikiş, nakış, örgü şişleri, çuvaldız, tığ, işleme bızları vb.' kaleminin ithalatı için ödenen tutar 988 bin dolardan fazla.

Yine ilk 9 aylık dönemde ‘demir-çelik iğneler'in ithalatına 599 bin dolardan fazla para ödeyen Türkiye, tıp alanında kullanılan ‘şırıngalar, iğneler, tüpler, kanül ve benzeri' faslı için 197,2 milyon dolar ödemek zorunda kaldı. Bu üç kaleme ödenen tutarların toplamı bu yılın ilk 9 ayında, 198,8 milyon doları buldu. Geçen yıl bu rakam 294,5 milyon dolar, 2013'te 259,1 milyon dolar, 2012'de 235,4 milyon dolardı.

Kaynak: http://www.zaman.com.tr/ekonomi_igneden-iplige-her-seyi-ithal-ediyoruz_2328045.html

Son Güncelleme Tarihi : Monday, 28-03-2016 19:39

© Bu Site Serbest Muhasebeci Mali Müşavir Murat Çelik İle Telif Haklarına Sahiptir

Web Tasarım: Murat Çelik