Serbest Muhasebeci Mali Müsavir Murat Çelik, MURAT ÇELIK, Serbest Muhasebeci, Mali Müsavir, SMMM MURAT ÇELIK,

 

 

         
 
 
 
 
     

SERBEST MUHASEBECİ MALİ MÜŞAVİRLİK OFİSİMİZDE HERBİRİ KENDİ ALANINDA UZMANLAŞMIŞ MÜŞAVİRLERİMİZCE VERGİ, SGK, YENİ TÜRK TİCARET KANUNUNA GÖRE ŞİRKET YENİ KAYIT İŞLEMLERİ, DEĞİŞİKLİK TESCİL İŞLEMLERİ, BİRLEŞME İŞLEMLERİ, TÜR DEĞİŞTİRME İŞLEMLERİ, BÖLÜNME İŞLEMLERİ, ŞİRKET OLAĞAN, OLAĞANÜSTÜ GENEL KURULLARI YAPILIR, MUHASEBE VE DANIŞMANLIK HİZMETİ VERİLİR...

GSS Borçlarını Ödemek İçin Son Gün

Genel sağlık sigortası kapsamındaki prim borçlarını yapılandırmak isteyenler için son gün Borcunu tek seferde ödeyenlerin borç faizinin tamamı silinecek. Taksit seçeneğinde ise iki ayda bir ödeneceği için 36 aylık vade hakkı var.

Genel sağlık sigortası prim borçlarının yapılandırılması için tek bir gün kaldı, o da yarın... Bu nedenle borçlarını yapılandırmak isteyenlerin yarın sabah erkenden başvurularını yapmaları gerekiyor. 1 Ocak 2012'de genel sağlık sigortası Türkiye’deki herkes için zorunlu hale gelince bazı kişiler için gelir testi yaptırma zorunluluğu söz konusu oldu.

3 alternatif sunuluyor

Hiçbir sosyal güvencesi olmayan ve bir sigortalının bakmakla yükümlü olduğu kişi statüsünde bulunmayan kişiler için gelir testi yaptırılmaması halinde her ay prim borcu birikti. Hiç gelir testine girmeyenler için 30 Eylül 2015 çok kritik bir tarihti. Bu tarihe kadar gelir testine girenlerin geçmiş dönemdeki borçları revize edildi. Ancak gelir testine girmekle beraber çıkan borçları ödeyemeyen kişiler için 2 Kasım borç yapılandırması için son tarih. Yani prim borcunu ödeyemeyen bir kişi SGK’ya başvurursa borcunu yapılandırabilecek. Genel sağlık sigortası prim borcu birikmiş kişiler için 2 Kasım'da üç alternatiften birinin seçilmesi mümkün. İlk alternatif borcun tamamının 30 Kasım 2015’e kadar tek seferde ödenmesi. Bu şekilde ödeme yapılması halinde borç faizinin tamamı silinecek ve sigortalılar yalnızca ana parayı ödeyecekler, vade farkı olmayacak. Borcun taksitle ödenmek istenmesi halinde ise yine borç faizi silinecek.

Borç nasıl öğreniliyor?


borcu olup olmadığını bilmeyenler internet üzerinden bu durumu sorgulayabilirler. İnternet üzerinden e – devlet sistemine giriş yapılarak Sosyal Güvenlik Kurumu hizmetleri seçilmeli. Bu ekrandan 'diğer işlemler' bölümündeki 'Genel Sağlık Sigortası Tescil ve Prim Borcu Sorgulama' linki tıklanarak borcun olup olmadığı sorgulanabiliyor.

Taksite göre vade


Borç yapılandırması sonrası üç alternatiften biri olarak taksitle ödemenin seçilmesi halinde taksit sayısına göre borca vade farkı uygulanacak. Altı taksit için 1.05, dokuz taksit için 1.07, on iki taksit için 1.10 ve on sekiz taksit için 1.15 oranında vade farkı uygulanacak. Bununla beraber taksitler iki ayda bir ödeneceği için 36 aylık bir vade hakkı sağlanmış olabilecek.

Yapılandırma çözüm değil


GENEL sağlık sigortasının zorunlu hale gelmesi gelir testini hayatımıza getirdi ve sonuçta hastane önünde bazı üzücü durumların yaşanması söz konusu oldu. Bunun yanında ne yazık ki gelir testinin tam anlamıyla topluma anlatılması da gerçekleştirilemeyince özellikle öğrenciler ve yeni mezunlar için sıkıntılı durumlar yaşandı. Bu durumları geçici olarak borç yapılandırmalarıyla çözmek yerine kalıcı olarak genel sağlık sigortasının zorunlu halden çıkartılması gibi kapsamlı çözümler üzerinde durulmalı.

Kaynak: http://www.aksam.com.tr/yazarlar/-okan-guray-bulbul/gss-borclarini-36-ayda-odemek-icin-yarin-son-gun/haber-457289

Son Güncelleme Tarihi : Monday, 28-03-2016 19:14

© Bu Site Serbest Muhasebeci Mali Müşavir Murat Çelik İle Telif Haklarına Sahiptir

Web Tasarım: Murat Çelik