Serbest Muhasebeci Mali Müsavir Murat Çelik, MURAT ÇELIK, Serbest Muhasebeci, Mali Müsavir, SMMM MURAT ÇELIK,

 

 

         
 
 
 
 
     

SERBEST MUHASEBECİ MALİ MÜŞAVİRLİK OFİSİMİZDE HERBİRİ KENDİ ALANINDA UZMANLAŞMIŞ MÜŞAVİRLERİMİZCE VERGİ, SGK, YENİ TÜRK TİCARET KANUNUNA GÖRE ŞİRKET YENİ KAYIT İŞLEMLERİ, DEĞİŞİKLİK TESCİL İŞLEMLERİ, BİRLEŞME İŞLEMLERİ, TÜR DEĞİŞTİRME İŞLEMLERİ, BÖLÜNME İŞLEMLERİ, ŞİRKET OLAĞAN, OLAĞANÜSTÜ GENEL KURULLARI YAPILIR, MUHASEBE VE DANIŞMANLIK HİZMETİ VERİLİR...

Binlerce İş, İşsizleri Bekliyor

 

Türkiye'de her beş işsizden sadece biri İŞKUR'dan iş arıyor. Halbuki bu kişilerin tamamı İŞKUR'a başvursa, aslında işleri hazır. Kurum, 2015 yılının ilk 10 ayında toplam 744 bin kişiyi işe yerleştirirken, işsizleri başvuruya davet ediyor.

İŞKUR son dönemde işbaşı eğitim programıyla birlikte işverenler tarafından çok daha etkin kullanılmaya başlanan bir kurum haline geldi. İşverenler prim teşviki sağlayan bir kurum olarak görmeye başladıkları İŞKUR’un kapısını çok sık aşındırmaya başladılar. Ancak ne yazık ki, halen işsizlerin İŞKUR vasıtasıyla iş arama konusunda çekingen oldukları görülüyor. Ağustos 2015 itibarıyla 3 milyon 58 bin işsizden yalnızca 621 bini İŞKUR kanalıyla iş aramış. Yani her beş işsizden yalnızca biri İŞKUR’u kullanıyor.

BİLGİLENDİRMEK gerekiyor
Diğer yandan 3.265 nitelik gerektirmeyen meslekte de elemana ihtiyaç var. TÜİK’in istatistiklerine göre 478 bin işsiz, nitelik gerektirmeyen işlerde iş arıyor. Yani bu kişiler İŞKUR’a başvursalar aslında işleri hazır. Ekim ayı itibarıyla 2 milyon 179 bin işsizİŞKUR’a kayıtlı. Ancak İŞKUR’a kayıtlı işsizlerin daha yüksek olması gerekiyor. İşsizler İŞKUR’la hem daha kolay iş bulacaklar, hem de mesleki becerilerini geliştirecekler. İşsizlerin bu yönde bilgilendirmeleri gerekiyor.

İlgi artmaya başladı
Verilere göre, İŞKUR 2015 yılının ilk 10 ayında toplam 744 bin işsizi işe yerleştirmiş. Geçen senenin aynı dönemine göre bu rakam 168 bin 493 kişi artmış durumda. İŞKUR’a başvuran kişi sayısında da geçen seneye göre 219 bin kişi artış var. İŞKUR performansını artırdıkça bu sayı artmaya devam edecektir. Özellikle bu konudaki teşviklerin artmasıyla birlikte İŞKUR’un etkinliğinin artırılması sağlanabilir.

Doktora mezunu da var
İŞKUR yalnızca niteliksiz iş bulan bir kurum niteliğinden de sıyrılıyor. Yalnızca ekimde 70 ziraat mühendisi işe yerleştirilmiş. Kayıtlı 308 doktora, 8.629 yüksek lisans mezunu işsiz var.

6 BİN SATIŞÇI ARANIYOR
HER ay açıklanan verilere göre, İŞKUR’a kayıtlı işverenler toplam 6 bin 431 satış danışmanı arıyorlar. Ancak bu pozisyonları dolduracak çalışan bulamıyorlar.

Hem meslek öğren, hem iş bul
İŞKUR’a kayıtlı işsizler işbaşı eğitim programı çerçevesinde işverenlerin programlarına katıldıkları andan itibaren çalıştıkları her gün için günlük asgari ücret tutarında para alabilirler. Bu sayede hem işbaşında meslek öğreniyorlar, hem de program sonunda istihdam edilebiliyorlar.

Kaynak: http://www.aksam.com.tr/yazarlar/-okan-guray-bulbul/iskurda-binlerce-is-issizleri-bekliyor-ama-basvuran-yok/haber-467543

Son Güncelleme Tarihi : Monday, 28-03-2016 18:58

© Bu Site Serbest Muhasebeci Mali Müşavir Murat Çelik İle Telif Haklarına Sahiptir

Web Tasarım: Murat Çelik