Serbest Muhasebeci Mali Müsavir Murat Çelik, MURAT ÇELIK, Serbest Muhasebeci, Mali Müsavir, SMMM MURAT ÇELIK,

 

 

         
 
 
 
 
     

SERBEST MUHASEBECİ MALİ MÜŞAVİRLİK OFİSİMİZDE HERBİRİ KENDİ ALANINDA UZMANLAŞMIŞ MÜŞAVİRLERİMİZCE VERGİ, SGK, YENİ TÜRK TİCARET KANUNUNA GÖRE ŞİRKET YENİ KAYIT İŞLEMLERİ, DEĞİŞİKLİK TESCİL İŞLEMLERİ, BİRLEŞME İŞLEMLERİ, TÜR DEĞİŞTİRME İŞLEMLERİ, BÖLÜNME İŞLEMLERİ, ŞİRKET OLAĞAN, OLAĞANÜSTÜ GENEL KURULLARI YAPILIR, MUHASEBE VE DANIŞMANLIK HİZMETİ VERİLİR...

'Staj Mağduruna' Emeklilik Müjdesi

 

Staj süresince stajyer adına sadece kısa vadeli sigorta kollarına, yani iş kazası-meslek hastalığı ve analık sigortasına prim ödenir. Yaşlılık sigorta koluna prim ödenmediği için bu dönem emeklilikte dikkate alınmaz.

Son günlerde staj girişinin emeklilik için sigorta girişi olarak sayılmasının kanunlaştığı yönünde medyada bazı haberler dolaşıyor. Hatta staj girişi olanlara okullarından belgelerini talep etmeleri gerektiği bile söyleniyor. Bu haberlere kaynaklık teşkil eden ise, bir yıl önce Meclis'e verilmiş ve reddedilmiş bir kanun teklifi. Yani maalesef dolaşan haberlerin aslı astarı yok. Staj süresince stajyer adına işveren, yalnızca kısa vadeli sigorta kollarına, yani iş kazası-meslek hastalığı ve analık sigortasına prim öder. Bu primin ödenme amacı, staj yapılan dönemde stajyerin iş kazası veya meslek hastalığına maruz kalması riskine karşılık bu sigorta kollarından sağlanan yardımlardan faydalanmasıdır.

HANGİ PRİMLER VAR?
Staj döneminin emeklilik konusunda dikkate alınmamasının nedeni, staj süresince stajyer adına malullük, yaşlılık ve ölüm sigortalarına, yani uzun vadeli sigortalara prim ödenmemiş olmasıdır. Dolayısıyla stajda yaşlılık sigorta koluna prim ödenmediği için bu dönem emeklilikte dikkate alınmaz. Diğer yandan staj girişi malullük konusunda da sigorta girişi olarak değerlendirilmediği için prim ödeme gün sayısı ve özellikle 10 yıllık sigortalılık süresi konusunda hesaba dahil edilmez.

Staj sonrası borçlanabilir
STAJ girişi emeklilikte dikkate alınmıyor ancak kadın sigortalılar staj sonrası doğumlarını borçlanabilir. Böylece sigortalılık süresini geri çekmesi mümkün. Bu nedenle bazı kadın sigortalılar için staj girişi emeklilik tarihini öne çekebilir. Ancak bu durum bütün sigortalılar için geçerli değil.

Mali denge tarafı da var
Staj girişi emeklilikte dikkate alınırsa yaklaşık 5 milyon kişinin emeklilik tarihinin değişmesi söz konusu olabilir. Burada sistemin mali dengesinin sarsılacağı ve sürdürülebilirliğinin kalmayacağı endişesi var. Bu nedenle staj mağdurlarına müjde çok kolay değil.

Kartınızda görünmesi yanıltmasın
Staj girişinin emeklilik konusunda dikkate alındığı algısını uyandıran bir husus da, staj yapan sigortalıların sigorta kartlarındaki numaranın staj yapılan yılla başlamasıdır. Dolayısıyla bu durumdaki kişiler staj girişinin emeklilik için dikkate alındığı algısını taşıyorlar. 
dikkate alınmaz

Halbuki SGK, staj girişinde staj yapılan yılın numarası ile başlayan bir numarayı sigortalıya veriyor ve ilerleyen dönemde bu kişi ilk kez uzun vadeli sigorta kollarına prim ödenecek şekilde bir işe girdiğinde, sigortalılığı bu numaradan devam ediyor. Dolayısıyla bir kişiye iki farklı numara verilmemiş oluyor. Ancak bu numaranın staj yapılan yıl ile başlaması, staj döneminin emeklilikte dikkate alındığı anlamına gelmiyor.

PEKi, NE iSTiYORLAR?
Kendilerini 'staj mağduru' olarak ifade eden kişilerin talepleri, staja başladıkları tarihin emeklilik hesaplaması için de dikkate alınması. Bunun en önemli nedeni de, bu girişin emeklilik için gerekli koşulları geri çekecek olması. Yani daha erken yaşta emekli olmayı sağlaması. Bunun için bu dönemdeki uzun vadeli sigorta kolları primini de ödeyerek sigorta girişlerinin emeklilikte dikkate alınmasını talep ediyorlar. Ancak bugün itibarıyla bu talebin kabul görmeyeceğini ifade etmek gerekiyor.

Kaynak: http://www.aksam.com.tr/yazarlar/-okan-guray-bulbul/5-milyon-staj-magduruna--emeklilik-mujdesi-gelir-mi/haber-469851

Son Güncelleme Tarihi : Monday, 28-03-2016 18:52

© Bu Site Serbest Muhasebeci Mali Müşavir Murat Çelik İle Telif Haklarına Sahiptir

Web Tasarım: Murat Çelik