Serbest Muhasebeci Mali Müsavir Murat Çelik, MURAT ÇELIK, Serbest Muhasebeci, Mali Müsavir, SMMM MURAT ÇELIK,

 

 

         
 
 
 
 
     

SERBEST MUHASEBECİ MALİ MÜŞAVİRLİK OFİSİMİZDE HERBİRİ KENDİ ALANINDA UZMANLAŞMIŞ MÜŞAVİRLERİMİZCE VERGİ, SGK, YENİ TÜRK TİCARET KANUNUNA GÖRE ŞİRKET YENİ KAYIT İŞLEMLERİ, DEĞİŞİKLİK TESCİL İŞLEMLERİ, BİRLEŞME İŞLEMLERİ, TÜR DEĞİŞTİRME İŞLEMLERİ, BÖLÜNME İŞLEMLERİ, ŞİRKET OLAĞAN, OLAĞANÜSTÜ GENEL KURULLARI YAPILIR, MUHASEBE VE DANIŞMANLIK HİZMETİ VERİLİR...

2 Milyar İnsan Hesapsız Yaşıyor

 

Dünyada 2 milyar yetişkin finans sisteminin dışında yaşıyor. Dünya Bankası’nın araştırmasına göre, banka hesabı olmayanların en büyük sorunu ise parasızlık olarak belirtiliyor.

Dünya genelinde 2 milyar yetişkin, banka hesabı olmadan yaşamını sürdüyor.

Bankacılık başta olmak üzere küresel finansal sisteminde yaşanan gelişmeler son yıllarda bir çok kişiyi finansal sisteme dahil etse de dünya çapında hala 2 milyar yetişkinin banka hesabının  olmadığı ortaya çıktı.

Dünya Banka tarafından yapılan Küresel Finans Kapsaması 2014 araştırmasının verilerine göre, dünya ölçeğinde yetişkinlerinin yüzde 62’sinin banka hesabı olduğu, bu oranın 2011’den bu yana azalma gösterdiği belirtildi. 2011 yılında 2.5 milyar yetişkinin finansal sistemin dışında olduğu ve yeni teknolojiler, yenilikçi iş modelleri ve hükümet reformları nedeniyle bu sayının azaltıldığına vurgu yapılan raporda, banka hesabı olmayan yetişkinlerin en fazla olduğu bölgeler arasında ise Güney Asya, Uzak Doğu ve Afrika ülkeleri geliyor. 143 ülkede yapılan araştırmada insanların farklı nedenlerle finansal sistemin dışında kaldığı gözlenirken, yetişkinlerin banka hesabı olmamasında en büyük neden olarak da tahmin edileceği gibi parasızlık.

Kadın oranı fazla
Hayatını nakit taşıyarak yaşayan yetişkinlerin büyük bir çoğunluğu gelişmekte ve az gelişmekte olan ülkelerde yaşıyor. Dünya Bankası’nın araştırmasında  yüksek gelirli OECD ülkelerinde ise bu oranın yüzde 6 seviyelerindekalıyor. Güney Asya, Doğu Asya ve Pasifik bölgesi 2 milyar banka hesabı olmayan insanın yarısını oluştururken, Hindistan, Çin ve Endonezya’da   banka hesabı olmayanların küresel ölçekte banka hesabı olmayan insanların yüzde 40’ını oluşturuyor.  Parasızlığın yanısıra finansal merkezlere uzaklık, gerekli dökümanlar sahip olmama, dini sebepler de gelişmekte veya az gelişmiş ülkelerde yaşayan insanların banka hesabına sahip olmamasında rol oynayan etkenler arasında yar alıyor.  Araştırmada dikkat çeken bir diğer konuda kadın ve erkek arasında banka hesabına sahip olma oranı. Dünya genelinde kadınların yüzde 42’sinin banka hesabı olmadığı, erkeklerde ise bu oranın yüzde 35 olduğu kaydedildi.  Yetişkin kadın ve fakir profili finansal sistemin dışında kalan kesimde büyük bir oran olarak da dikkat çekiyor.

DİJİTAL ÖDEME TEŞVİK EDİLMELİ
Dünya Bankası, bu araştırma sonucunda bazı tavsiyelerde sunarken, hükümetlerin ve özel sektörün banka hesabı olmayan kişileri teşvik etmesi gerektiği, gelişmekte ve az gelişmekte olan ülkelerdeki yetkililerin, çalışanların maaşlarını nakit yerine dijital ortamda ödeyerek bu sayının azaltabileceğini vurguluyor. Ayrıca küresel olarak yaklaşık 400 milyon yetişkin, devletten  maaşlarını nakit olarak alıyor.

Kaynak: http://www.aksam.com.tr/ekonomi/2-milyar-insan-hesapsiz-yasiyor/haber-431033

 

Son Güncelleme Tarihi : Monday, 28-03-2016 18:09

© Bu Site Serbest Muhasebeci Mali Müşavir Murat Çelik İle Telif Haklarına Sahiptir

Web Tasarım: Murat Çelik